Гостре пошкодження нирок та поганий прогноз COVID-19: результати дослідження

Актуальність

Наприкінці 2019 р. новий коронавірус став причиною спалаху масового захворювання на пневмонію у місті Ухань, провінції Хубей у Китаї. Далі хвороба набула значного поширення, що врешті-решт спричинило розвиток світової пандемії. У лютому 2020 р. Всесвітня організація охорони здоров’я визначила цей вид захворювання як хворобу COVID-19, або коронавірусна хвороба 2019. Станом на 5 липня 2020 р. зареєстровано 11 241 655 випадків захворювання на COVID-19, у тому числі 530 668 випадків смерті.

При здійснені менеджменту пацієнтів з COVID-19 клініцисти відмітили значну кількість осіб із супутнім гострим пошкодженням нирок (ГПН). Ранні звіти з Китаю та Італії демонструють, що ГПН коливається в межах 0,5–29% серед пацієнтів з COVID-19. Дані США були обмежені тяжкохворими пацієнтами з відділення інтенсивної терапії та демонструють, що лише у 19% пацієнтів з COVID-19 було виявлено супутнє ГПН. Наразі недостатньо даних, які б досліджували зв’язок COVID-19 та ГПН.

Дизайн дослідження

Групою вчених із США було проведене узагальнене дослідження 5 тис. пацієнтів з COVID-19, в якому вивчалася частота ГПН у пацієнтів, госпіталізованих з COVID-19. Період дослідження становив з 1 березня до 5 квітня 2020 р.

Результати

  • Серед 5449 пацієнтів у 36,6% (1993 особи) діагностовано ГПН.
  • ГПН було строго асоційоване з дихальною недостатністю.
  • ГПН значно частіше виявляли у пацієнтів, що знаходяться на штучній вентиляції легень (ШВЛ) (89,7 %%), тоді як серед інших пацієнтів — тільки в 21,7% випадків.
  • ГПН у пацієнтів з COVID-19 супроводжувалося гіршим прогнозом.
  • 35% пацієнтів, у яких діагностовано гостре пошкодження нирок, померли на момент публікації результатів (травень 2020 р.).
  • Незалежними факторами ризику розвитку ГПН у хворих з COVID-19 була необхідність в ШВЛ або вазопресорній терапії, а також похилий вік, артеріальна гіпертензія, цукровий діабет та серцево-судинні захворювання.

Висновок

Хоча COVID-19 є передусім респіраторним захворюванням, при його перебігу дуже часто уражуються інші органи, включаючи нирки. У дослідженні було виявлено, що у великій когорті пацієнтів з COVID-19 частота ГПН була вищою, ніж повідомлялося раніше.

Також було продемонстровано важливий зв’язок між розвитком ГПН та дихальною недостатністю, про що свідчить, по-перше, незначний часовий проміжок між розвитком ГПН та початком ШВЛ. По-друге, частота ГПН становила 89,7% у пацієнтів, що знаходяться на ШВЛ, порівняно з 21,7% серед інших пацієнтів. По-третє, тяжке ГПН (2-ї та 3-ї стадій) виявлено у 65,5% пацієнтів на ШВЛ порівняно з 6,7% пацієнтів, яким не проводили ШВЛ. У сукупності ці дані свідчать про те, що ГПН, особливо тяжкого перебігу (2-га або 3-тя стадія), є станом, що виникає у пацієнтів з COVID-19 та дихальною недостатністю.

  • Hirsch J. S., Ng J. H., Ross D. W. et al. (2020) Acute kidney injury in patients hospitalized with COVID-19. Kidney International 98, 209–218.

Анна Хиць

Наведено огляд дослідження щодо зв’язку розвитку тяжкого гострого пошкодження нирок та COVID-19
Дополнительно:

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *