Медична профспілка наполягає на підвищенні зарплат медикам

Як ми вже повідомляли, Уряд України схвалив проєкт Державного бюджету України на 2021 рік, в якому видатки на охорону здоров’я передбачено у розмірі 156 млрд грн, в тому числі на Програму медичних гарантій — 123,4 млрд грн.

МОЗ України у бюджетному запиті зробило реальні розрахунки мінімуму, необхідного для функціонування медицини в Україні, та подало пропозицію щодо видатків з бюджету на медицину на 2021 рік у розмірі 296 млрд грн.

Відповідно до Закону України «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення» складено проєкт Програми медичних гарантій на 2021 рік на загальну суму 225 млрд грн — як частка ВВП у розмірі 5% ВВП України.

З цього приводу Професійна спілка працівників охорони здоров’я України звернулася до Президента України Володимира Зеленського з вимогою виконати норми Закону України «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення» .

Наводимо до уваги читачів текст звернення

Звернення Професійної спілки працівників охорони здоров’я України

21.09.2020 № 01-08/208
Президенту України
Володимиру Зеленському

Шановний пане Президенте!

Профспілка працівників охорони здоров’я України обурена невиконанням Закону України «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення» при підготовці проєкту Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» (реєстр. № 4000 від 14.09.2020)  в частині забезпечення належного обсягу фінансування Програми медичних гарантій та оплати праці медпрацівників.

Проєкт Держбюджету на 2021 рік  передбачає на реалізацію Програми державних гарантій медичного обслуговування населення видатки у обсязі 123,4 млрд грн, що становить лише 2,7% проти 5% від ВВП (225,3 млрд грн), встановлених частиною п’ятою статті 4 Закону України «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення». Такий критично низький рівень фінансування унеможливить приведення тарифів на медичні послуги до економічно обґрунтованої вартості, необхідної для покриття витрат закладів охорони здоров’я на надання безоплатної медичної допомоги населенню в повному обсязі та гідну оплату праці персоналу.

Наголошуємо, що саме з цих причин запроваджена з 1 квітня 2020 року медична реформа спровокувала катастрофічні наслідки: недофінансування Національною службою здоров’я України закладів охорони здоров’я, які уклали з нею договори на медичне обслуговування населення (від 10 до 90%), що спричинило масове скорочення працівників, призвело до зменшення розміру заробітної плати лікарів та медичних сестер. На межі закриття опинилися психіатричні лікарні, заклади фтизіатричної служби та стоматологічні поліклініки. Гострий дефіцит коштів негативно позначився на функціонуванні центральних районних, обласних лікарень; центрів екстреної медичної допомоги та медицини катастроф; діагностичних центрів; обласних госпіталів ветеранів війни та хоспісів.

Заклади охорони здоров’я із бюджетних установ було перетворено в комунальні некомерційні підприємства, в яких працівникам рівень державних гарантій в оплаті праці зведено до розміру мінімальної заробітної плати.

У галузі з початку п.р. почала утворюватися заборгованість із виплати заробітної плати. Станом на 10.08.2020 року утворилася заборгованість із виплати заробітної плати працівникам закладів охорони здоров’я у сумі 33 805,3 тис. грн (Волинська область — 8 700,0 тис. грн; Одеська область — 15 766,0 тис. грн; Тернопільська область — 6 788,4 тис. грн; Чернігівська область — 2 550,9 тис. грн). При тому, що рівень заробітної плати працівників охорони здоров’я залишається одним із найнижчих серед галузей економіки. Так, за перше півріччя 2020 року середня заробітна плата в галузі становила  7 793 грн., в той час як в цілому в Україні — 10 929 грн, у промисловості — 12 152 грн., в освіті — 8 824 гривень.

І це все відбувається на тлі зростаючого навантаження на медичних працівників та систему охорони здоров’я в цілому через пандемію COVID-19.

Згідно зі статтею 8 проєкту Держбюджету передбачається підвищення розміру мінімальної заробітної плати у 2021 році майже на 30% (з 1 січня — 6 000 грн, з 1 липня — 6 500 грн), тоді як зростання обсягу фінансування закладів охорони здоров’я за програмою медичних гарантій  та субвенції місцевим бюджетам становитиме 22%. За підрахунками Профспілки, мінімальні видатки на оплату праці у 2021 році становитимуть понад 106 млрд грн (забезпечення виплати працівникам мінімальної заробітної плати, доплати до мінімальної зарплати за ЄТС, обов’язкових підвищень, доплат та надбавок до заробітної плати, встановлених законодавством для працівників бюджетних установ). Брак фінансових ресурсів у 2021 році поставить заклади охорони здоров’я, які функціонують у формі комунальних некомерційних підприємств, у скрутне економічне становище, призведе до погіршення умов оплати праці медперсоналу, заборгованості із виплати заробітної плати та скорочення чисельності/штату працівників.

Тому вважаємо неприйнятним подальше ігнорування законодавчих гарантій щодо оплати плати праці медпрацівників не менше за 250 відсотків середньої заробітної плати в Україні за липень попереднього року відповідно до статті 10 Закону України «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування  населення». Безумовне виконання цієї норми дало б можливість відновити справедливість в оплаті праці медпрацівників і нараховувати у 2021 році заробітну плату лікарям понад 29 тис. грн, медичним сестрам — понад 20 тис. грн, та зупинити їх масове вивільнення.

З огляду на зазначене, зважаючи, що в умовах пандемії COVID-19 більшість країн світу збільшують інвестиції в національні системи охорони здоров’я, Профспілка працівників охорони здоров’я України наполягає, при прийнятті Державного бюджету України на 2021 рік забезпечити виконання норм Закону України «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення» щодо:

  • фінансування Програми медичних гарантій на рівні не менше 5% ВВП;
  • оплати праці медичних працівників з розрахунку не менше за 250% середньої заробітної плати в Україні за липень попереднього року.

У разі ігнорування зазначених вимог Профспілка залишає за собою право вдатися до активних дій, передбачених законодавством.

Просимо підтримати.

З повагою
За дорученням Президії Профспілки

Голова Профспілки Вікторія КОВАЛЬ

Слід зазначити, що аналогічні звернення було надіслано Голові Верховної Ради України Дмитру Разумкову, Прем’єр-міністру України Денису Шмигалю та Міністру охорони здоров’я України Максиму Степанову.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Пресслужба «Українського медичного часопису»

Звернення до Президента України Володимира Зеленського
Дополнительно:

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *