Інсульт: інформація для лікарів і пацієнтів

Актуально

29 жовтня у світі відзначають Всесвітній день боротьби з інсультом. Мета цього дня — привернути увагу населення до проблем, пов’язаних із судинно-мозковими захворюваннями. День засновано Всесвітньою організацією боротьби з інсультом.

Згідно з офіційною статистикою, в Україні цереброваскулярні захворювання є причиною смертності № 2 (100 000–110 000 смертей, близько 14% усіх померлих). Щороку стається 100 000–110 000 інсультів (понад третина з них — у людей працездатного віку), 30–40% хворих на інсульт помирають упродовж перших 30 днів і до 50% — протягом року від початку захворювання; 20–40% хворих, які вижили, стають залежними від сторонньої допомоги (12,5% первинної інвалідності) і лише близько 10% — повертаються до повноцінного життя.

Факти про інсульт

  • можна запобігти у 80% випадків;
  • у 30% випадків призводить до смерті;
  • у понад 50% випадків призводить до інвалідизації;
  • вбиває близько 50% тих, хто його переніс, протягом наступних п’яти років.

Фактори ризику інсульту

До факторів ризику інсульту належать: високий артеріальний тиск, малорухливий спосіб життя, наявність шкідливих звичок (куріння і надмірне вживання алкоголю), високий рівень холестерину в крові, ожиріння і діабет. Змінивши свій спосіб життя, можна значно знизити ризик інсульту.

Пам’ятайте: навіть за найменшої підозри на інсульт слід негайно звернутися за екстреною медичною допомогою. Вчасна допомога — основний шанс врятувати життя і здоров’я.

Серцево-судинні захворювання — головна причина всіх смертей в Україні (67%). За цим показником наша країна лишається одним із європейських лідерів.

Зокрема, торік в Україні зареєстровано майже 97 000 інсультів. Тож ми нагадуємо про головні ознаки мозкового інсульту, за появи яких необхідно негайно викликати екстрену допомогу. І сподіваємося, що наші поради допоможуть поліпшити цю статистику.

Інсульт: причини та види

Інсульт — гостре порушення мозкового кровообігу, внаслідок якого виникає пошкодження частини головного мозку. Інсульт найчастіше є ускладненням гіпертонічної хвороби і розвивається на фоні різкого підвищення артеріального тиску.

Існують два різновиди інсульту:

  • геморагічний, спричинений розривом мозкової артерії;
  • ішемічний, коли артерія, що постачає кров у мозок, закупорюється тромбом або спазмується.

Головні прояви інсульту

Прояви інсульту залежать від ураженої частини мозку.

Як правило, під час інсульту виникають такі симптоми:

  • людина не може посміхнутися, при цьому зазвичай опускається куточок губ;
  • постраждалий не може нормально говорити — вимова нерозбірлива та плутана;
  • людина не може підняти руки вгору або ж одна рука занадто слабка і не ворушиться;
  • виникає слабкість чи оніміння у правій або лівій частині тулуба та кінцівках.

Зверніть увагу, що інколи інсульт може проявитися лише інтенсивним головним болем.

Якщо ви помітили хоча б один із цих проявів, особливо після епізоду підвищеного артеріального тиску, негайно викликайте екстрену допомогу! Чим швидше пацієнту нададуть фахову допомогу, тим вищі його шанси уникнути тяжких ускладнень.

В Україні захворюваність і смертність від інсульту суттєво вищі (у певних вікових категоріях — в рази), порівняно з країнами Європейського Союзу. Це пов’язано, передусім, з дуже низьким рівнем обізнаності населення щодо причин, симптомів (перших ознак) та наслідків інсульту, в той час, як це — життєво необхідні знання. Адже від того, як швидко та ефективно буде надана медична допомога людині з інсультом, залежить те, чи повернеться вона до повноцінного життя.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Пресслужба «Українського медичного часопису» за матеріалами phc.org.ua

29 жовтня у світі відзначають Всесвітній день боротьби з інсультом
Дополнительно:

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *